سه‌شنبه 28 اسفند 1397   05:49:13


 
طرحی برای کنترل مصرف و مقابله با قاچاق سوخت
 • 1397/9/12 دوشنبه طرحی برای کنترل مصرف و مقابله با قاچاق سوخت
  عملکرد دولت ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورد5 های نفتی و وزارت ارتباطات ، در این طرح ملی برخلاف سوابق گذشته کشور، به دلیل ایجاد زیرساخت های لازم و اطلاع رسانی مناسب ، ستودنی است چراکه نه تنها موجب برهم خوردن آرامش عمومی و ایجاد صف های طولانی و پرداخت هزینه های مضاعف نشد، بلکه با سرعت و دقت در درج اطلاعات ، به عنوان یک تجربه موفق در دولت دوازدهم به ثبت رسید تشریح کامل نحو5 اجرای طرح ثبت نام کارت سوخت به گزارش 19دی پس ازآنکه بنا بر شرایط جدیدکشور بر اثر تحریم و جلوگیری از خروج سرمایه های کشور و اجرای عدالت که بیشترین نفع از شرایط موجودسوخت در کشور را دهک های ثروتمندجامعه نبرند، دولت تصمیم به اجرای مقدمات لازم برای احیای کارت سوخت گرفت ، نخستین قدم را برداشته و قرار است از این طریق آماری از میزان مصرف در نقاط مختلف به دست آورد.
تنگنای تصمیم‌گیری برای بقای اوپک
 • 1397/9/11 يكشنبه تنگنای تصمیم‌گیری برای بقای اوپک
  اوپک امیدوار است در نشست ۱۷۵ آخر این هفته در وین بتواند برای کاهش تولید تصمیم‌گیری کند. اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق به راحتی رقم بخورد زیرا این سازمان در شرایطی قرار دارد که «انتخاب‌هایش» بیش از هر زمان دیگری سخت شده است. تنگناهای فعلی در شرایطی بر سر راه اوپک وجود دارد که نگرانی از «اثر قیمتی» و «از دست دادن سهم بازار» همواره در بزنگاه‌های تصمیم‌گیری برای این سازمان وجود داشته است.
بارقه در آسمان خط لوله صلح
 • 1397/9/11 يكشنبه بارقه در آسمان خط لوله صلح
  صد روز از آغاز به کار دولت جدید پاکستان به رهبری عمران‌خان سپری شد و بدین مناسبت وزیر نفت و منابع طبیعی این کشور، غلام سرورخان، در شامگاه جمعه در نشستی خبری به تشریح دست‌آوردهای صد روزه دولت تحریک انصاف در زمینه انرژی، نفت و گاز پرداخت
خيز اوپك پلاس براي افزايش قيمت نفت
 • 1397/9/11 يكشنبه خيز اوپك پلاس براي افزايش قيمت نفت
  دیدار گرم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین سؤالات زیادی را در ذهن بازار نفت به وجود ‌آورد. این‌که دو کشور چه برنامه‌ای برای آینده روابط خود بویژه در بازار نفت خواهند داشت؟ در اجلاس آتی اوپک که چهارشنبه هفته جاری (6 دسامبر) برگزار می‌شود، چه اتفاقی خواهد افتاد و اوپک پلاس تا چه اندازه با برنامه کاهش تولید عربستان همراه خواهد شد؟
دست زنگنه خالی نیست
 • 1397/9/6 سه‌شنبه دست زنگنه خالی نیست
  آویده علم جمیلی ReuterS شرکت چینی کار توتال را در توسعه فاز 11 پارس جنوبی ادامه می دهد بعد از اعلام خروج یک جانبه امریکا از برجام ، غول نفتی توتال نیز ساز خروج از کشور کوک کرد تا شرکت چینی CNPC جایگزینش شود. در زمان حضور توتال نیز این شرکت چینی در کشور وجود داشت اما با سهمی حدود 30 درصد. بعد از خروج توتال ، سهمش برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی به این شرکت واگذار شد و به 80 درصد رسید. سهم پتروپارس ایران نیز حدود 20 درصد بوده که بعد از خروج توتال نیز به همین میزان باقی ماند. بعد از قطع همکاری توتال و افزایش سهم شرکت چینی در پروژه پارس جنوبی ، نوع انتقاد مخالفان قدیمی نیز شکل دیگری یافت . کسانی که تا دیروز به امضای قراردادبا توتال اعتراض می کردند، امروز بر این باورند که اگر از همان اول توسعه این پالایشگاه را با داخلی ها پیش می بردیم تا به امروز به سرانجامی می رسید و خروج امریکا از برجام ، توسعه پالایشگاه های نفتی به تاخیر نمی انداخت . البته انتقادها محدود به عدم فرصت دهی به داخلی ها نبود و سهم کم پتروپارس به عنوان شریک ایرانی نیز مورد نقد قرار می گرفت . این انتقادها در حالی روانه وزارت نفت شد که در دوران اوج مناقشا
تحریم ایران به سود روسیه
 • 1397/9/6 سه‌شنبه تحریم ایران به سود روسیه
  تحریم های ایالات متحده علیه تهران ، فرصتی راهبردی برای مسکو ایجادمی کند. ویژگی اصلی سیاست جدیدتحریم ایالات متحده علیه ایران ، طبیعت یک جانبه آن است .
راه سخت توسعه نفت
 • 1397/9/6 سه‌شنبه راه سخت توسعه نفت
  برخی معتقدند در زمان امضا قرارداد با توتال وزارت نفت می توانست در بندی ، جریمه ای در نظر بگیرد تا احتمال انصراف این شرکت از توسعه میادین گازی به کمترین حد خود برسد. تفسیرهای فوق از قرارداد توتال درست نیست .
موافقتنامه پاریس ، وزنه ای بر پای صنعت نفت
 • 1397/8/29 سه‌شنبه موافقتنامه پاریس ، وزنه ای بر پای صنعت نفت
  موافقتنامه پاریس که وزارت امور خارجه ، وزارت نفت و سازمان محیط زیست به دنبال تصویب آن هستند، به گفته کارشناسان می تواند مانع توسعه صنعت نفت شده و صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کند.
پیام پنهان احیای کارت سوخت
 • 1397/8/29 سه‌شنبه پیام پنهان احیای کارت سوخت
  دنیای اقتصاد : استفاده از کارت سوخت پس از گذشت حدود چهار سال از حذف نظام سهمیه‌بندی مصرف سوخت، بار دیگر برای صاحبان خودرو و موتورسیکلت الزامی می‌شود. این اقدام می‌تواند اولین گام دولت برای احیای دوباره سهمیه‌بندی و دونرخی کردن بنزین به‌منظور کنترل مصرف داخلی و قاچاق سوخت باشد. بازگشت احتمالی دولت به سمت سهمیه‌بندی در حالی است که کارشناسان طرح‌های مختلفی برای توزیع عادلانه یارانه بنزین یا آزادسازی تدریجی قیمت بنزین مطرح کرده بودند. با این حال سهمیه‌بندی می‌تواند فرصتی نسبی برای اصلاح قیمت سوخت باشد.
دیوار دفاعی مقابله با تحریم
 • 1397/8/29 سه‌شنبه دیوار دفاعی مقابله با تحریم
  انتصابات زنگنه پس از آخرین جلسه اش با شورای معاونین ، گرفتن عکسهای یادگاری و در نهایت قدردانی از مدیران ارشد بازنشسته آغاز شد.
اما و اگرهای قیمت نفت
 • 1397/8/27 يكشنبه اما و اگرهای قیمت نفت
  قیمت هر بشکه نفت خام در یک ماه اخیر حدود14دلار کاهش داشته است. البته در آخرین روز کاری بازار جهانی قیمت نفت خام به دور برگردان رسید، اندکی افزایشی شدو در پله 66 دلار و 76 سنت برای هر بشکه ایستاد. با این حال آمارهای وزارت نفت نشان می دهدکه قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به 9 نوامبر (18 آبان ماه ) در مقایسه با مدت مشابه پارسال ، هفت دلار و 81 سنت برای هر بشکه افزایش یافته است.
گزارش یک دیدار
 • 1397/8/27 يكشنبه گزارش یک دیدار
  سه شنبه بود. در آپارتمان کوچک ، از یک ساختمان قدیمی ، حوالی خیابان انقلاب ، برای اولین بار او را دیدم . یک سوی پذیرایی دفتر پر از کتاب و سوی دیگر تابلوهای نقاشی . این ، اولین دیدار و گفت وگوی من با مسعود کرباسیان در تمام عمرم بود. کسی که یک ماه پیش با استیضاح نمایندگان مجلس از وزارت امور اقتصاد و دارایی رفته بود. از جلسه اش با زنگنه مطلع و شنیده بودم قرار است پس از اخذ مجوزهای لازم برای رفع مشکل بازنشستگی اش ، با حکم وزیر نفت به عنوان عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شود. پس ، از معارفه ای کوتاه ، سر حرف را با اصل موضوع باز کردم .
رمز و رازهای حرفه‌ای‌ها در نفت
 • 1397/8/27 يكشنبه رمز و رازهای حرفه‌ای‌ها در نفت
  ایران دارای بزرگ‌ترین ذخایر توامان نفت و گاز در دنیاست. چنین منابعی ایجاب می‌کند که فعالیت‌های صنعتی قابل توجهی در ایران انجام شود و در نتیجه شرکت‌های زیادی در این حوزه فعال باشند.
بازار جهانی نفت و موقعیت ایران
 • 1397/8/27 يكشنبه بازار جهانی نفت و موقعیت ایران
  عزت‌الله مصلحی کارشناس حوزه نفت تولید نفت سه کشور عمده تولیدکننده نفت خام (ایالات‌متحده آمریکا، روسیه و عربستان) ظرف یک سال گذشته بیش از ۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و در این میان ایالات متحده سردمدار این افزایش تولید است. ایالات متحده که تا زمان اجرای قانون منع صدور نفت خام خود تنها ۶ میلیون بشکه در روز تولید داشت و بسیار فراتر از این میزان واردات نفت خام داشت اکنون حدود ۴/ ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند و در رقابت با روسیه برای کسب جایگاه نخست عرضه‌کننده نفت جهان است. این کشور در نظر دارد سطح تولید نفت خود را در سال آینده به ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند و روسیه نیز به دنبال افزایش عرضه خود به رقمی مشابه است. همچنین ظرف این مدت کوتاه ایالات متحده آمریکا توانسته میزان صادرات نفت خود را تا ۳ میلیون بشکه در روز برساند.
تحريم ها بي اثر در صادرات گاز ايران
تراكم فروشي و نفت فروشي
 • 1397/8/26 شنبه تراكم فروشي و نفت فروشي
  از روزي كه انقلاب شد تا امروز يكي از گزاره‌هاي ثابت سياست‌هاي عام نظام، كاهش وابستگي به نفت و جلوگيري از خام فروشي نفت بوده است.
مکش منابع نفتی و استقراضی
 • 1397/8/26 شنبه مکش منابع نفتی و استقراضی
  بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال جاری میزان درآمدهای نفتی به دلیل رشد بهای نفت و ارزش برابری دلار در بودجه ۸ هزار میلیارد تومان بیشتر از مقدار برآورد بوده، اما حتی این درآمدها نیز باعث نشده که دولت از درآمدهای استقراضی دست بکشد و به میزان ۴۲ هزار میلیارد تومان از درآمدهای استقراضی با انتشار اوراق مالی برده است.
بازار جدید نفت ایران
 • 1397/7/9 دوشنبه بازار جدید نفت ایران
  نرگس رسولی : قرار است، بخش خصوصی بازیگر اصلی دوران بعد از تحریم‌های جدید امریکایی باشد. این قول و قرار پیش از این هم بارها اعلام شده بود، اما این‌بار تفاوت در این است که دولتمردان قصد ندارند بر راه بخش خصوصی سنگ‌اندازی کنند.
روسیه و اوپک، ترامپ را وتو کردند
 • 1397/7/3 سه‌شنبه روسیه و اوپک، ترامپ را وتو کردند
  با وجود درخواست ترامپ از کشور‌های نفتی به ویژه اعضای اوپک برای افزایش تولید، اوپک و روسیه در جلسه مهمی که در الجزایر برگزار کردند، رسماً با این خواسته مخالفت کردند.
3 قوه، موافق عرضه نفت در بورس
 • 1397/7/3 سه‌شنبه 3 قوه، موافق عرضه نفت در بورس
  دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست صبح دیروز با شعار رونق کسب‌وکار جهانی صنعت پلاستیک افتتاح شد
1 2 3
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.