سه‌شنبه 28 اسفند 1397   05:48:10


 
طرحی برای کنترل مصرف و مقابله با قاچاق سوخت

عملکرد دولت ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورد5 های نفتی و وزارت ارتباطات ، در این طرح ملی برخلاف سوابق گذشته کشور، به دلیل ایجاد زیرساخت های لازم و اطلاع رسانی مناسب ، ستودنی است چراکه نه تنها موجب برهم خوردن آرامش عمومی و ایجاد صف های طولانی و پرداخت هزینه های مضاعف نشد، بلکه با سرعت و دقت در درج اطلاعات ، به عنوان یک تجربه موفق در دولت دوازدهم به ثبت رسید تشریح کامل نحو5 اجرای طرح ثبت نام کارت سوخت به گزارش 19دی پس ازآنکه بنا بر شرایط جدیدکشور بر اثر تحریم و جلوگیری از خروج سرمایه های کشور و اجرای عدالت که بیشترین نفع از شرایط موجودسوخت در کشور را دهک های ثروتمندجامعه نبرند، دولت تصمیم به اجرای مقدمات لازم برای احیای کارت سوخت گرفت ، نخستین قدم را برداشته و قرار است از این طریق آماری از میزان مصرف در نقاط مختلف به دست آورد.
بر این اساس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی 28 آبان ماه طی اطلاعیه ای از بازگشت کارت سوخت خبر دادو به مالکان خودروها و موتورسیکلت هایی که کارت سوختشان مفقودشده است اعلام کردلازم است مطابق با جدول ترتیب داده شده ، از تاریخ شنبه 3 آذرماه ، حداکثر تا شنبه 24 آذرماه 1397 نسبت به ثبت درخواست خودبرای دریافت کارت سوخت جدیداقدام کنند.

اما برای سهولت در انجام کار و رفاه مردم ، سه روش ثبت نام برای دریافت کارت سوخت المثنی پیش بینی شد. روش نخست ثبت نام مالکان خودرو یا موتورسیکلت فاقدکارت سوخت ، همان شیوه سنتی مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 بودکه از شنبه 3آذرماه با ارائه مدارک لازم (ارائه اصل سند و کپی ، اصل کارت خودرو و کپی ، اصل کارت ملی و کپی و پرداخت وجه و انتظار دریافت پستی ) طبق ضوابط آغاز شد.

روش دوم و سوم و چهارم اما بدون مدارک ، هزینه و انتظار است . تنها مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه و ثبت اطلاعات است که این سامانه از 5 آذرماه در دسترس عموم قرار گرفت و یا دریافت و نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه و ورودبه گزینه درخواست کارت سوخت المثنی از 5آذر بودکه تمامی این اقدامات بدون دریافت وجه و کاملا رایگان است . شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، نسخه های Android و IoS اپلیکیشن خدمات دولت همراه را از چهار منبع قابل دریافت اعلام کردو سامانه خدمات دولت همراه (.mob ir.goV) ایران اپس (ir.iranapps) کافه بازار (ir.cafebazaar)اپ استور (ir.appstore)را به همین منظور معرفی نمود.

علاوه بر این ، امکان ثبت درخواست از طریق همه گوشی های تلفن همراه (هوشمندو معمولی ) با استفاده از شماره گیری کددستوری #4* (ستاره 4 مربع ) نیز فراهم شدو مالکان خودرو و موتورسیکلت برای استفاده از این سرویس می توانندبرابر برنامه زمان بندی ثبت درخواست ، بر اساس آخرین رقم شماره تلفن همراه مالکان تا پایان مهلت ثبت نام (24 آذرماه 1397)، با شماره گیری این کددستوری برای ثبت درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

نکته مهم این است که بایددقت شود، افرادی که فاقدکارت سوخت هستندبایدبرای ثبت نام و اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اقدام کنندو چنانچه فردی دارای کارت سوخت باشدو برای ثبت نام اقدام کند،کارت سوختش باطل خواهد شد. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تأکیدکردکه خودروهای نو شماره ، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آن ها برای دریافت کارت سوخت خودبه دفاتر پست مراجعه کنند. اتصال کارت سوخت به کارت های بانکی اما موضوع دیگری است که قرار است برای 10 میلیون خودرو در کشور که کارت سوخت ندارندو هزینه تهیه کارت برای آنها بالغ بر 330 میلیاردتومان می شود، با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی و با هماهنگی بین دستگاهی و طرح اتصال به کارت بانکی این میزان صرفه جویی شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، همان گونه که در طرح توزیع سبدحمایتی دولت ، بدون صرف یک ریال برای صدور کوپن کاغذی یا کارت های جدید، اتصال کارت های بانکی به زیرساخت رفاهی کشور انجام شد، در هفته ای در کشوری که روزانه 35 میلیون دلار یارانه پنهان به بنزین می دهدو رتبه دوم ارزان ترین نرخ سوخت بین کشورهای دنیا رادارد(و با تغییرات نرخ ارز، این افزایش فاصله نرخ نسبت به کشورهای همسایه به اوج خودرسید) پدید? مافیایی قاچاق سوخت شکل می گیردکه دارای قدرتی است که معادل روزانه 12 تا 15 میلیون که گذشت ، استفاده از کارت های بانکی موجود به جای کارت های سوخت میسر شد.

برای انجام این اتصال، با همکاری وزارت ارتباطات ، رابط کاربری بسیار ساده و با کاربری آسان ایجادشده که بر اساس کدملی هر شخص ، فهرست کارت های بانکی وی به نمایش درآمده و انتخاب یکی از آن ها به عنوان کارت سوخت با سهولت و بدون نیاز به وروداطلاعات صورت می گیرد. در ادامه دارندگان این کارت می توانند از آن ، هم برای سوخت گیری و هم پرداخت بهای سوخت از طریق پایانه واحداقدام کنندکه در کاهش زمان و زحمت سوخت گیری اثرگذار خواهدبود.

آخرین آماری که از سوی آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شده ، حاکی است که 55درصدنازلهای پمپ بنزین هابه سیستم های متمرکز متصل شده اندو 45 درصد نازل ها به دستگاه های pos (پرداخت ) متصل هستند. به گفته وزیر ارتباطات به محض ثبت نام کاربر برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی ، بانک مرکزی به بانک دارنده کارت دستور می دهدکه کیف پول الکترونیکی داخل کارت ایجادشودو امکان پرداخت مبلغ سوخت از طریق کارت بانکی دارنده کارت سوخت فراهم شود.

اما درحالی که بهترین روش برای دریافت کارت سوخت در حال حاضر مراجعه به سایت و اپلیکیشن دولت همراه است ، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور در این زمینه هشدار داده است که برخی سودجویان به ارائه نسخه های جعلی این اپلیکیشن اقدام می کنندکه ممکن است بدافزار باشدو یا از اطلاعات کاربران سوءاستفاده کند.

وی با اشاره به یک نمونه از آن ها، اعلام کردکه کاربر را با ترفندثبت نام کارت سوخت به صورت لیتر سوخت رااز کشور خارج کند از این رو نیاز جدی به برنامه ریزی برای مقابله با قاچاق و شبکه ریشه دار و هزارتویی که رقم چندهزار میلیاردتومانی راروزانه کسب می کنند، در کنار مدیریت مصرف بی رویه عمومی که چندبرابر نسبت به کشورهای منطقه است ، می بایست واقع بینانه و مرحله به مرحله و پایدار باشد یکی ناخواسته در یک سرویس عضو و مبلغ 500 تومان به صورت روزانه به قبض کاربر اضافه می کنندکه چنانچه کسی نسخه های جعلی را اشتباها دریافت کرده ، هرچه سریع تر آن را پاک کندو جهت غیر فعال سازی سرویس دارای هزینه ، روی همراه اول کد*800*1# (ستاره هشتصدستاره یک مربع ) را شماره گیری نمایدو کاربران ایرانسل نیز می توانند از طریق اپلیکیشن ایرانسل من سرویس های فعال را حذف کنند.

یکی از سوالات رایج بین مالکانی که دارای کارت سوخت هستند، نحوه بازیابی رمز کارت سوخت است . مدت هاست که سوخت گیری باکارت سوخت جایگاه دار صورت می گیردو بسیاری از افرادی که دارای کارت سوخت هستند، رمز خودرا فراموش کرده اندو اکنون که بازگشت کارت سوخت قطعی شدن ،درباره بازیابی رمز کارت سوخت خودنگران هستند.

زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی درباره نحوه بازیابی رمز کارت سوخت گفت : درحال حاضر افرادی که کارت سوخت دارنداما رمز آن را فراموش کرده اند، نبایداقدامی انجام دهند. قرار است رمز همه کارت ها بازیابی شودو از زمانی که استفاده از کارت سوخت الزامی شد، زمانی که مالک خودرو برای نخستین بار برای سوخت گیری به جایگاه مراجعه و کارت خودرا واردنازل کند، پیامی مبنی بر انتخاب رمز روی صفحه نقش می بنددو مالک می تواندرمز خودرا انتخاب کند.

با توجه به این که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تأکیدکرده است خودروهای نو شماره ، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آن ها برای دریافت کارت سوخت خودبه دفاتر پست مراجعه کنند، یکی دیگر از سوالات از راهکارهای مدیریت این شرایط ، استفاد5 از کارت برای دریافت سوخت است که عموم مردم رادر بر می گیردو علاو5 بر جلوگیری از هدر رفتن منابع ملی کشور، امکان بررسی و کسب آمارهای دقیق رابرای تصمیم گیران کشور فراهم می کندکه نهایتا سودآن ، عاید مصرف کنندگان اصلی سوخت می شود رایج این روزها درموردکارت سوخت این است که مالک خودرو چگونه از این که کارت سوخت خودرو در شرکت پست است مطلع شود؟ شنیده ها حاکی از آن است که درحال حاضر بیش از 900 هزار کارت سوخت در شرکت پست مانده است . زیرا طی دو تا سه سال گذشته زمانی که پست برای ارسال کارت سوخت اقدام کرده ، مالک خودرو برای دریافت آن در آدرس موردنظر حضور نداشته است .

اسماعیلی دراین باره گفت : خودروهای نو، شماره ای که طی دو تا سه سال اخیر خریداری شده اند، حتما دارای کارت سوخت هستنداما ممکن است کارت سوخت آن ها در شرکت پست باشد. مخابرات از طریق پیامک به تعدادی از مالکانی که کارت سوخت آن ها در شرکت پست است ، اطلاع رسانی خواهدکرد. اما به طورکلی مالکان این خودروها منتظر اطلاعیه های بعدی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در این زمینه باشند. در این میان افرادی هستندکه خودروی آن ها خارجی ، ورثه ای ، قولنامه ای و... بوده یا ممکن است نه کارت سوخت داشته باشند و نه کارت بانکی (طبق اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی افرادی که کارت سوخت ندارند،بایدیک کارت بانکی باهدف استفاده به عنوان کارت سوخت معرفی کنند)، این افرادمواردخاص هستندکه به گفته اسماعیلی برای دریافت کارت سوخت بایدبه صورت حضوری به پلیس +10 مراجعه کنند.

بنا بر گزارش خبرنگار 19 دی ، عملکرددولت ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و وزارت ارتباطات ، در این طرح ملی برخلاف سوابق گذشته کشور، به دلیل ایجادزیرساخت های لازم و اطلاع رسانی مناسب ، ستودنی است چرا که نه تنها موجب برهم خوردن آرامش عمومی و ایجادصف های طولانی و پرداخت هزینه های مضاعف نشد، بلکه با سرعت و دقت در درج اطلاعات ، به عنوان یک تجربه موفق در دولت دوازدهم به ثبت رسیدو ذکر این نکته از سوی وزیر نفت قابل توجه است که اجباری شدن کارت سوخت ، برای سهمیه بندی بنزین نیست و دولت برنامه ای برای این موضوع ندارد.
منبع: 19 دي

بيشتر
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.